Autor: Kampster Admin Kampster tim · Kampster d.o.o
Administrator Kampster zajednice.
Kampster za nastavnike
Komunikacija u obrazovno-vaspitnom sistemu podrazumeva međuzavisnost ponašanja svih učesnika, uključujući kako nastavnike i učenike, tako i njihove roditelje, ali i celokupno školsko okruženje. Otuda, obrazovni uspeh, postizanje ciljeva i ishoda nastave utemeljeno je na aktivnom uključivanju komunikativnih komponenti koji u sebi sadrže interaktivni i perceptivni pristup svakom učeniku. S tim u vidu, stručna literatura ističe da efikasnost pedagoške komunikacije leži na uzajmnom poštovanju i iskrenom, odnosno ravnopravnom odnosu. Takođe, neke od najvažnijih odlika efikasne pedagoške komunikacije podrazumevaju “usklađenost sa psihofizičkim uzrastom učenika, usmerenost na podsticanje mišljenja, razvijenost govora, mogućnost izbora i razmene ideja” (Jovanović, 2009).
Uloga asertivne komunikacije u obrazovanju
Pojam asertivne komunikacije u širem kontekstu podrazumeva odgovorno i samopotvrdno ponašanje kojim se učenik zauzima za sebe, iskazuje svoje potrebe i stavove na direktan i nedvosmislen način, a da pritom ne ugrožava druge učenike ni ostale učesnike obrazovno-vaspitnog procesa (Jakubowski, Lange, 1978). Shodno navedenom, asertivna komunikacija u obrazovanju je od izuzetnog značaja za formiranje pozitivnih interpersonalnih odnosa i kvalitetne pedagoške klime. Smatra se oblikom komunikacije koji vodi ka razvoju zdravih odnosa među vršnjacima, i veština nastavnika da reguliše i oblikuje socijalne odnose u odeljenju.
Nastavnici koji poseduju veštine asertivne komunikacije učenike podučavaju da poštuju osećanja, potrebe i prava drugih, čime se eliminiše razvoj diskriminacije i jača se osećaj empatije. Međutim, po mišljenju različitih pedagoških stručnjaka, asertivna komunikacija je ključna i za razvoj svesti o odgovornom ponašanju (Ames, 2009). Isto tako, ona je u direktnoj korelaciji sa nivoom emocionalne i socijalne prilagođenosti učenika školskoj sredini.
U primeni asertivne komunikacije u obrazovno-vaspitnom procesu uloga nastavnika je od vitalnog značaja, jer on oblikuje stil interaktivnosti među učenicima u školskoj zajednici i razvija im oblike ponašanja u komunikaciji. Isto tako, Husić (2009) tvrdi da nastavnik putem asertivnog oblika komunikacije može da formira poverenje i motivaciju učenika za učenje, što na direktan način utiče i na ostvarenje njihovih vaspitnih i obrazovnih ciljeva.
Ključne veštine asertivne komunikacije nastavnika
Da bi nastavnik u odeljenju primenio asertivni stil komunikacije neophodno je da poseduje sledeće veštine:
Kako da razvijete veštine asertivne komunikacije?
Da biste kod svojih učenika razvili veću motivisanost, participativnost i interakciju u obrazovno-vaspitnom procesu, Kampster vam je pripremio dvomesečni seminar pod nazivom “Asertivna komunikacija”. Koncipiran je kroz 32 nastavne lekcije i 32 provere znanja koje će vam pomoći da kroz praktične primere naučite načine i tipove komunikacije i spoznate razliku između agresivno pasivne i pasivno-agresivne komunikacije. Takođe, kroz seminar saznaćete i zbog čega, kada i sa kim biti asertivan, ali i kako da prenesete učenicima asertivnu poruku na pravi način.
Svim učesnicima seminara Kampster izdaje sertifikat sa 32 boda stručnog usavršavanja unutar ustanove.
Važno za nastavnike: Osvojite kupon za seminar
Kako asertivna komunikacija u obrazovanju ima značajnu ulogu, Kampster je pripremio specijalan popust SAMO ZA NASTAVNIKE. Ukoliko se sada prijavite na seminar putem OVOG linka uz kod NASTAVNIK20 dobijate dodatni popust od 20% na već sniženu cenu seminara!
Pogledajte iskustva polaznika seminara “Asertivna komunikacija”
Literatura:
2021-07-11
4.8
2.899rsd
9.000rsd
4.9
Slobodnih mesta: 4
1.959rsd
9.000rsd
4.9
Besplatan
4.9
Slobodnih mesta: 1
3.299rsd
10.000rsd
5.0
Slobodnih mesta: 9Startuj besplatno
4.9
Besplatan
4.9
Slobodnih mesta: 1
4.199rsd
15.999rsd